Räikkönen imolai büntetése után változtat a szabályain az FIA

Az imolai káoszt követően tisztázza a saját sportszabályzatát az FIA, miután Kimi Räikkönentől egy 30 másodperces időbüntetéssel vették el a pontszerzést.

Kimi Raikkonen, Alfa Romeo Racing C41, in the gravel

Fotót készítette: Charles Coates / Motorsport Images

Kimi Räikkönen a pályán a 9. helyen zárta a 2021-es Emilia-Romagna Nagydíjat, azonban a piros zászlós időszakot követő felvezető körben kicsúszott, és mivel nem szerezte vissza a helyeit, amire jogosult lett volna, a szabálytalan rajtpozíciója miatt egy 10 másodperces stop&go büntetést kapott volna – amit a verseny után átváltottak egy 30 másodperces időbüntetésre.

Azonban az FIA maga is elismerte, hogy kissé önellentmondásosak voltak a büntetés körülményei, már csak azért is, mert a felvezető kör elején még senki nem tudta, hogy álló, vagy guruló rajttal indul-e újra a verseny, ahogyan azt az Auto Motor und Sport kiemeli – még maga az FIA versenyigazgatója, Michael Masi sem.

Kimi Räikkönen a Tamburellóban, tehát a 2-3-4-es kanyarkomplexumban csúszott ki, így pedig a visszatérését követően a nyolcadikról a 10. helyre esett vissza. A sportszabályzat 42.6-os cikkelye szerint tehát – mivel ekkor még úgy volt, hogy állórajt lesz – vissza kellett volna állnia a 8. helyre az első safety car vonalig.

Az FIA azonban ezek után döntött úgy, hogy gurulórajt lesz, a 10-es kanyartól kezdve tehát a 42.12-es szabályzat lépett életbe, ami azt jelentette, hogy Kimi már csak a biztonsági autó vonal után előzhetett volna, így azonban, mivel rossz pozícióban autózott a 42.6-os cikkely szerint, be kellett volna hajtania a bokszutcába, hogy onnan induljon el a mezőny után.

Annak érdekében, hogy feloldják az önellentmondást, az AMuS értesülései szerint szerdán virtuális megbeszélést tartott az FIA versenyigazgatósága, amelyben tisztázták a szabályokat: ennek értelmében a 42.6-os cikkely továbbra is állórajtokra fog vonatkozni.

Amennyiben a Kimijéhez hasonló eset merül fel tehát hibázik valaki a felvezető kör alatt, a gurulórajt során a pilóta abból a pozícióból rajtolhat el, amelyet azután foglalt el, hogy visszatért a pályára – legyen az akár a rossz pozíció is, ahogyan Kimi is rossz pozícióban volt a verseny újraindításakor.