Leclerc drámai módon bukta el a győzelmet Bahreinben a Ferrarival, Vettel hibázott, elszállt

Lewis Hamilton „ajándékgyőzelmet” kapott a Ferraritól Charles Leclerc motorproblémái miatt, miközben Sebastian Vettel hibázott, megpördült és még csak a dobogóra sem tudtak felállni.

Charles Leclerc, Ferrari SF90 overtakes Sebastian Vettel, Ferrari SF90 for the lead

Mark Sutton / Motorsport Images

A Forma-1 történetének 999. nagydíját a két Ferrari kezdhette meg az élről, miután a szombati időmérő edzésen Leclerc körrekordot ment, addig Vettel második lett. A monacói élet első rajtelsőségét szerezte meg, míg a Mercedeseknek be kellett érniük a második sorral.

Igaz, a hátrányuk közel sem volt akkora, mint a szabadedzéseken, és Hamilton nagyon kevéssel maradt el a négyszeres világbajnok német riválisa idejétől. Bottas pedig erősen látótávolságban várhatta a Bahreini Nagydíjat, addig a Red Bullnak messze rosszabbak voltak a kilátásai, mint az évadnyitó ausztrál futamon, ahol dobogósok lettek.

A körülményeket tekintve a legnagyobb kihívást a nagyobb széllökések jelentették. Szombaton csupán 3-4 km/órával fújt a szél, míg ez vasárnap már 10 km/órával volt több.

START - Vettel az élen!

A rajt meglehetősen sima volt, de Leclerc pár másodperc alatt két helyet is veszített, így Vettel vette át a vezetést Bottas előtt, miután a finn megelőzte Hamiltont, aki beragadt a Ferrari monacói versenyzője mögé, szorosan Verstappennel.

A rajt legnagyobb vesztesei Grosjean és Stroll voltak, akik egy közös incidens miatt azonnal cserére kényszerültek a bokszban. Egyikőjük sem kapott büntetést.

Az első kör végén így nézett ki a TOP-10 sorrendje: Vettel, Bottas, Leclerc, Hamilton, Verstappen, Sainz, Magnussen, Räikkönen, Ricciardo, Pérez.

A második kör eleje szintén izgalmasra sikeredett, amikor Leclerc megelőzte Bottast, majd jött Hamilton, aki szintén elment mellette. Vettel ekkor több mint 2 másodperccel vezetett a csapattársa előtt.

Sokat nem kellett várnunk az újabb szikrázó jelenetre, amikor Sainz az 5. körben egy defekt miatt egy remek pontszerző helyről esett vissza a mezőny végére. A McLaren spanyol versenyzője Verstappennel ért össze, de az FIA versenybalesetnek minősítette az esetet.

Leclerc a 6. körben javította a hibáját, és egy igen precíz előzés végén visszavette a vezetést Vetteltől, aki erre képtelen volt reagálni.

Kvjat és Giovinazzi balesete

A 13. körben Bottas kezdte meg a kerékcseréket az élmezőnyből. A Mercedes 2.5 másodperc alatt cserélte le az abroncsokat, miközben Hamilton ráesett Vettelre, támadván őt a második helyért. Nem sokkal azelőtt Kvjat pördült meg, miután összeért Giovinazzi Alfa Romeójával. Az oroszt később 5 másodperces időbüntetéssel sújtották, amiért túl gyorsan hajtott a bokszban.

Leclerc és Hamilton egy körrel később állt ki az új gumikért. A brit világbajnok más taktikán volt, mert a csapattársával és a monacóival ellentétben nem közepes, hanem friss lágyakon folytatta. Vettel a 15. körben abszolválta a cseréjét, 2.1 másodperc alatt. A másik SF90 is közepes tappancsokat kapott. Ekkor Leclerc-Hamilton-Vettel-Bottas-Verstappen volt a sorrend, míg az élen Ricciardo állt, de kiállás nélkül.

Grosjean versenye a 18. körben ért véget a rajtnál történt incidens eredményeként. Magnussen ekkor csak a 13. helyen autózott a másik Haasszal. Ez sorozatban már a második kiesése volt a franciának, aki nulla ponttal várhatja a Kínai Nagydíjat.

Vettel a 23. körben előzte vissza Hamiltont, aki igencsak szenvedett a kopott lágy gumikon. Leclerc előnye több mint 7 másodperc volt. Ricciardo utolsóként állt ki a friss gumikért. Az ausztrál egészen a 25. körig húzta el ezt a cserét. A Renault versenyzője közepes abroncsokat kapott a befejező etapjára.

Verstappen a második kiállását a 33. körben teljesítette. A holland kiállása nagyon lassú volt… 4.7 másodpercig tartott a csere a közepes gumikkal. Pár másodperccel később Hülkenberg is ugyanezt a kiállást futotta. A visszajátszásokból kiderült, hogy a Red Bullnál a bal első gumival volt probléma.

A 35. körben Hamilton ment ki, hogy teljesítse a második kiállását, amit 2.5 másodperc alatt sikerült neki. A két lágyas etap után közepes gumikat kapott. Ezzel visszaesett Bottas mögé a 4. helyen. Egy körrel ezután Vettel ment be az új közepes gumikért. A cseréje 2.3 másodpercig tartott.

Leclerc a 37. körben állt ki az utolsó kiállására a teljesen friss közepes keverékért. A monacói ugyanúgy az élen folytathatta tovább, de ennél sokkal érdekesebb volt az, ami Vettel és Hamilton között történt. A brit és a német szó szerint kerék a keréken harcolt egymással.

Még ugyanabban a körben Vettel megelőzte Bottast, aki azzal a lendülettel be is hajtott a bokszba az új gumikért. A címvédő pedig folytatta a támadást. A Ferrari világbajnoka nem bírta a nyomást, túl hamar lépett a gázra és megpördült... Mindez, ha nem lenne elég, még az első szárnya is leszakadt, valamint a gumijai elkoptak a csúszással. A bokszban lágy abroncsokat és egy új első légterelőt kapott.

A 39. körben Ricciardo és Hülkenberg, a két csapattárs ért össze egymással. Hatalmas csatát vívtak egymással a 6. helyért. Az ausztrál volt az, aki hátulról belecsúszott a németbe, és kérdőre is vonta, hogy ezt miért...

Valamivel több mint 10 kör volt hátra, amikor Leclerc jelentette a csapatrádión keresztül, hogy gond van a motorral, pontosabban az MGU-H-val, ami legalább folyamatos 100 lóerős hátrányt jelentett. Az SF90 egyre lassabb és lassabb lett, amivel Hamilton folyamatosan dolgozta le a hátrányát, mögötte Bottasszal. Hamilton a 48. körben előzte meg a tehetetlen Leclercet, és csak idő kérdése volt, hogy mikor érkezik a másik W10, mely körönként 5 másodperccel volt gyorsabb.

Végül a Mercedes újabb kettősgyőzelmet szerzett, de ezúttal teljesen váratlan módon, köszönhetően Leclerc motorproblémáinak, valamint Vettel hibájának, ami ugyancsak sokba került.

Leclerc mindent megtett, hogy a lehető legtöbbet hozza ki a borzalmas helyzetből, és a Renault nagyon furcsa dupla kiesése mentette meg a dobogóját. Ricciardo és Hülkenberg szinte egyszerre állt meg, nem sokkal a leintés előtt, ami miatt beküldték a biztonsági autót, így Verstappen nem előzhetett. Máskülönben a holland kaphatta volna meg a harmadik helyet.

Vettel a hibájával ötödik lett, közvetlen a remekül ment Norris előtt, majd jött Räikkönen, Gasly, Albon és Pérez, akik erősen profitáltak a Renault fiaskójából.

A leggyorsabb körért járó extra pont Leclerc neve mellé került, apró vigaszként. Norris és Albon először szerzett pontot a Forma-1-ben.