Häkkinen a világbajnok McLarenjét, Massa a 2006-os Ferrarit vitte pályára Japánban

Mika Häkkinen és Felipe Massa sem véletlenül tartózkodik ott Japánban a Japán Nagydíjon Szuzukában.

Mika Hakkinen, McLaren MP4-13 at Legends F1 30th Anniversary Lap Demonstration

Mark Sutton / Motorsport Images

Häkkinen neve még a fiatal generáció számára is ismerős lehet. A finn kétszer ért fel a csúcsra, és Michael Schumacher nagy riválisa volt. A McLaren legendás versenyzője a márka nagyköveteként még mindig közel áll a Forma-1-hez.

Pénteken a japán közönség előtt Mika lehetőséget kapott arra, hogy újra pályára vigye az 1998-as világbajnok autóját, a V10-es Mercedes motorral hajtott MP4/13-at. Maga a tervezés Adrian Newey és Neil Oatley nevéhez fűződik.

A Bridgestone gumikkal felszerelt szörnyeteg 16 versenyből 9-et nyert meg, miközben 12 alkalommal állt a pole-ban. Emellett az autó összesen 9x tudhatta magáénak a leggyorsabb kört a versenyeken.

Mika Hakkinen, McLaren MP4-13
21

„Ez egy nagyon érzelmes pillanat volt számomra, különösen ezen a pályán. Ez egy mesés versenypálya, ahonnan hihetetlen emlékeim vannak, és ahol megnyertem a bajnokságot Michael Schumacher ellen. Olyan, mintha csak tegnap lett volna, mert olyan erős ez az emlék.”

„Az autó még mindig csodálatos. A G-erők igen kemények, és mindez nem hasonlítható össze a közúti autókkal. Szenzációs, hogy ilyenekre képes ez az autó, ami egy briliáns csapatmunka eredményeként születhetett meg. Soha nem gondoltam volna, hogy 50 évesen F1-es autót fogok vezetni, de azt kell mondjam, jó itt lenni.”

Häkkinen „visszatérése” Japánban, ahol 1998-ban világbajnoki címet ünnepelt a McLaren színeiben.

Massa szintén egy érzelmes napot tudhat maga mögött. A brazil, aki 2008-ban pár másodpercig világbajnoknak érezhette magát a Ferrari volánja mögött az évadzáró Brazil Nagydíjon, olyan nevek mellett versenyezhetett, mint Schumacher, Räikkönen vagy Alonso.

A tapasztalt versenyző, aki a Formula E-ben folytatja tovább a pályafutását, a Ferrari 248 F1-gyel lendülhetett akcióba Szuzukában. Az Aldo Costa és a Rory Byrne tervezte 2.4 literes V8-as Ferrari 2006-ban nem nyert címet. Abban az esztendőben Alonso és a Renault ért fel a csúcsra.

Takuma Sato és Felipe Massa
Kazuki Nakajima, Takuma Sato és Felipe Massa
Ferrari
Ferrari
Felipe Massa, Ferrari
17

Massa számára azonban így is különleges marad az autó, mellyel az első ferraris évében versenyzett, és Törökországban azzal szerezte meg pályafutása első győzelmét. Az évadzáró Brazil Nagydíjon szintén Felipe lehetett a legboldogabb.