Hamilton nyerte a Portugál GP-t az őrületes első körök után!

A Mercedes versenyzője, Lewis Hamilton nyerte a Portugál Nagydíjat, amely nagyon izgalmasan indult, viszont idővel minden visszaállt a normál kerékvágásba. A dobogóra még Valtteri Bottas és Max Verstappen állhatott fel, míg a középmezőnyből több pilóta is kiemelkedő teljesítményt nyújtott.

Lewis Hamilton, Mercedes F1 W11, arrives in Parc Ferme after securing pole

Sam Bloxham / Motorsport Images

A Portugál Nagydíj időmérő edzése rendkívül izgalmas volt: az utolsó pillanatig Valtteri Bottas állt az első helyen, viszont az utolsó körében Lewis Hamilton meg tudta verni finn csapattársa köridejét, így pályafutása során 97. alkalommal rajtolhatott pole-ból.

A második sorból Verstappen és Leclerc, a harmadikból Perez és Albon rajtolhatott míg Ricciardo hiába csúszott ki a Q2-ben, így is továbbjutott – igaz, a Q3-ban már egy kört sem tudott teljesíteni. Russell ismét nagyot ment, a 14. helyről várhatta a lámpák kialvását, mögötte pedig Vettel és Räikkönen következett.

A rajtnál Verstappen fel tudott jönni Bottas elé, azonban ekkor beindult az őrület: Verstappen megpöckölte Perezt, majd Bottas visszazárkózott, megelőzte Hamiltont, miközben elkezdett esni az eső a portugál pályán. A 3. körben a körülményekhez remekül alkalmazkodó Carlos Sainz állt az élre.

A McLaren spanyol versenyzőjét a két Mercedes-pilóta követte Bottas, Hamilton sorrendben, majd Norris, Verstappen, Räikkönen, Ricciardo, Leclerc, Gasly és Stroll következett a pontszerző helyeken. Sainz az élen állva dobálta a leggyorsabb köröket.

Verstappen megelőzte Norrist, ezzel feljött a negyedik helyre, viszont jegyezték a Perezzel történt ütközését - nem sokkal később versenybalesetnek nyilvánították a történteket. Bottas eközben megelőzte Sainzot, így feljött az első helyre.

A 7. körben Hamilton, majd nem sokkal később Verstappen is megelőzte Sainzot, a pályán pedig ekkor a Red Bull versenyzője volt a leggyorsabb. A 10. körben Verstappen már arra panaszkodott, hogy kezd fogyni a lágy gumi, Räikkönen pedig egyre hátrébb csúszott. Leclerc és Gasly gyorsabbnak tűnt a többieknél, és több pozíciót is tudtak nyerni.

A 12. körben Leclerc Sainzot is megelőzte a közepes gumin haladva, így már a negyedik helyen állt. Gasly Norrist, Stroll pedig Ricciardót előzte meg, és ekkor már egyértelműen sokkal gyorsabb volt a közepes a lágy keveréknél.

Hamilton a 16. körben megfutotta a leggyorsabb kört, és 1,5 másodpercre közelítette meg a versenyt vezető Bottast, Verstappen pedig körülbelül körönként 1 másodperccel volt lassabb a Mercedes duójánál.

A 18. körben Stroll próbálta megelőzni Norrist, azonban összeütköztek egymással, a kanadai pilóta pedig több pozíciót is vesztett, miközben a kocsi sérülése miatt Norrisnak be kellett jönnie a bokszba - az ütközésért Stroll 5 másodperces büntetést kapott. Eközben egymásra talált a két Mercedes, és Hamilton támadhatta a finn versenyzőt. Az előzésre sem kellett sokáig várni, így élre állt a hatszoros világbajnok.

Gasly pedig folytatta a felzárkózást, és Sainz megelőzésével már az ötödik helyen állt. A McLaren spanyolja pedig azt mondta a csapatrádión, hogy újra elkezdett esni az eső. Hamiltonnak sikerült leszakítania magáról Bottast, a kettejük közti különbség már több mint 3 másodperces volt.

Verstappen a 24. körig nyúzta a piros oldalfalú abroncsokat, és a hatodik pozícióba állt vissza. A harmadik Leclerc hátránya Hamilton mögött időközben 21 másodpercesre nőtt, Gasly pedig 17 másodperces távolsággal követte a monacói versenyzőt.

Gasly is kijött a bokszba a 30. körben, Hamilton pedig megfutotta a leggyorsabb kört, és már 7 másodperc feletti volt az előnye az élen. Strollt a pálya határainak ismételt túllépése miatt újabb 5 másodperces büntetéssel „jutalmazták”.

Valtteri Bottas, Mercedes F1 W11

Fotó készítője: Steve Etherington / Motorsport Images

A 10. helyezésért Sainz próbálta megelőzi Räikkönent, azonban 2007 világbajnoka szépen visszaverte a spanyol támadásait. Egy körrel később viszont már nem tudott mit tenni, és a McLaren-pilóta sikeresen elment mellette.

Perez és Ocon is remek, kerék a kerék elleni csatát vívott egymással, és végül Perez el tudott menni a francia versenyző mellett. Leclerc a 35. körben jött ki a bokszba, és a negyedik helyre állt vissza. A verseny felénél Hamilton, Bottas, Verstappen, Leclerc, Perez, Ocon, Russell, Ricciardo, Gasly, Sainz volt a pontszerzők sorrendje, de a két Mercedes, Ocon és Russell ekkor még nem teljesített bokszkiállást.

Hamilton a 41. körben jött ki a bokszba, a kiállás előtt pedig 10 másodperces előnnyel rendelkezett Bottashoz képest a kemény gumikkal. Bottas a lágy keverékkel szerette volna folytatni, de mégis keményet kapott. Grosjean eközben 5 másodpercet kapott pályaelhagyások miatt.

A 45. körben Gasly megelőzte Ricciardót, ezzel feljött a hetedik helyre. Eközben Hamilton sorra futotta meg a leggyorsabb köröket, Bottas viszont szenvedett, és Verstappen 9-ről 7 másodpercre csökkentette a hátrányát.

Pierre Gasly, AlphaTauri AT01

Fotó készítője: Charles Coates / Motorsport Images

Idővel viszont Bottas is elkezdett gyorsulni, és megfutotta a verseny leggyorsabb körét. 15 körrel a futam vége előtt Hamilton, Bottas, Verstappen, Leclerc, Ocon, Perez, Gasly, Sainz, Ricciardo és Räikkönen alkotta a top-10-et, viszont Ocon még mindig adós volt a kiállásával.

Az 54. körben Stroll kiállt a versenyből, így ő lett a futam első kiesője – a csapatfőnök Otmar Szafnauer elárulta, hogy sérült a kocsi, ezért adták fel a versenyt a kanadai versenyzővel. Ocon az 55. körben jött ki a bokszba, és a nyolcadik helyre, közvetlenül csapattársa elé jött vissza a pályára.

Az utolsó körökben Gasly keményen támadta Perezt az ötödik pozícióért, a mexikói pedig agresszívan védekezett. Egy körrel később már nem tudta visszaverni az AlphaTauri versenyzőjének támadását, ráadásul az utolsó körben Sainz is el tudott menni Perez mellett.

Ezt követően már nem változott a top-10 sorrendje, tehát Hamilton tudott győzni Bottas és Verstappen előtt, majd Leclerc, Gasly, Sainz, Perez, Ocon, Ricciardo és Vettel következett. Räikkönen nagyot ment, de végül meg kellett elégednie a 11. hellyel, míg Russell 14. lett.