Alonso és Schumacher egészen elképesztő csatája Imolából: soha nem feledjük

A 2005-ös szezon sok szempontból felejthetetlen volt. Ez volt az a bizonyos év, amikor legyőzték Michael Schumachert és a Ferrarit. Az azt megelőző években mindent megnyertek, de a nagy sikerek után hirtelen meggyengültek.

Race winner Fernando Alonso, Renault R25, takes the chequered flag, followed by  Michael Schumacher, Ferrari F2005

Fotót készítette: LAT Images

A 2005-ös évre tervezett konstrukció már nem volt kellően versenyképes, és Schumachernek négy futamot kellett várnia arra, hogy először dobogóra álljon. Az első 5 versenyen háromszor esett ki, és a második helyet mellett csak egy hetedik pozíciót gyűjtött. Ez már önmagában meghatározta a folytatást.

Fernando Alonso a Renault-val élt a lehetőséggel, és sorra nyerte meg a futamokat, miközben, ha nem nyert, szinte mindig dobogóra állt. Azzal, hogy a Ferrari igencsak meggyengült, Kimi Räikkönen lett a fő rivális a McLarennel.

A finnek sem volt könnyű dolga, és noha a szezon végén ugyanúgy 7 győzelme volt, mint a spanyolnak, csak 112 pontot gyűjtött. Alonso 133 egységgel a neve mellett szerezte meg pályafutása első F1-es címét.

Fotó készítője: Sutton Images

Michael Schumacher harmadik lett, mindössze 62 ponttal, szorosan mögötte Montoyával (60 pont), és Fisichellával (58 pont). A csapatok bajnokságát is a Renault húzta be, nagy harcban a McLaren előtt. 9 pont választotta el egymástól a két istállót. A Ferrari több mint 90 egységgel gyűjtött kevesebbet a bajnoknál.

A szezon negyedik versenye azonban Alonso és Schumacher rendkívül szoros csatájáról szólt. Ez volt a Forma-1 történetének 735. nagydíja, aminek Imola adott otthont. Az időmérő edzésen Räikkönen került az élre, több mint 0.5 másodpercet adván Alonsónak, míg Button a harmadik helyen 1.2 másodperccel volt lassabb.

A legjobb ötben még Webber és Trulli voltak ott, addig Schumacher kvalifikációja nagyon rosszul sikerült, és csak a 14. helyről várhatta a folytatást. Akkor nem sokan gondolták volna, hogy ez lesz az első olyan futam abban a szezonban, amikor a legenda dobogóra áll, vagy esélyt kap a győzelemre. Jelentős volt a távolság közte és az élmezőny között.

Fernando Alonso, Renault R25, leads Michael Schumacher, Ferrari F2005

A 2005-ös szezonban hoztak egy új szabályt, melynek értelmében a versenyzőknek ugyanazzal az abroncskészlettel kellett teljesíteniük a versenytávot, mint amikkel az időmérőn kvalifikálták magukat. A Ferrari azelőtt éveken át profitált a Bridgestone-nal való szoros kapcsolatából, így ezáltal a maximumot hozhatták ki Ross Brawn stratégiáiból. Az új szabályok azonban a Michelint hozták előnybe, ami egy új korszakot jelentett.

A Ferrari számára az is gondot jelentett, hogy Melbourne-be még a régi autóval érkeztek meg, így egyértelmű volt Schumacher számára, hogy ott nem harcolhatnak a győzelemért. „A szezon kezdete előtt tudtam, hogy ez nem lesz jó.” - mondta akkor Schumacher.

Schumacher már a tesztek alatt érezte, hogy ez nem lesz könnyű menet, és a rohanás sem segített a gép minél hamarabbi bevetése körül. Az akkori motorszabályok szerint a motoroknak csak két versenyhétvégét kellett kibírniuk, vagy 10 helyes büntetést kap az adott versenyző az eredménye mellé. Ez pedig eléggé feszültté tette a helyzetet a V10-es korszakban.

Fotó készítője: Steve Etherington / Motorsport Images

Alonso időmérős hátrányát részben azzal magyarázták a Renault-nál, hogy Bahreinben megsérült a motor, és ez hatással lehetett a tempójára. A McLaren pedig időközben sikeresen megoldotta az egykörös tempó hiányát.

Räikkönen sokáig nem örülhetett, mert a 9. körben meghibásodott alatta a technika, és kiesett. Alonso ezzel jó helyzetbe került, miközben Schumacher egyre előrébb verekedte magát. Mindenkit meglepett, ahogy a Ferrari elképesztő tempót diktált, kihasználva a körülményeket. Michael „gépként” haladt előre, és mindent tökéletesen csinált.

Az a csata, amit ketten vívtak egymással a győzelemért, felejthetetlen és idegtépő volt. Schumacher folyamatosan támadta Alonsót, aki remekül védekezett, és végül 0.215 másodperccel ért célba az első helyen a Ferrari világbajnoka előtt. Michael meg is jegyezte, hogy Fernando nagyszerű futamot teljesített, és mentálisan is nagyon erős volt, miközben abban bízott, hogy vét egy kisebb hibát a Renault-val, amit kihasználhat. „Nem tette meg nekem ezt a szívességet, és a gyengeség legkisebb jelét sem mutatta. Nagyon szórakoztató volt, és szerintem számára is.”

Fotó készítője: Motorsport Images

Alonsót később megkérdezték a Ferrari és Schumacher visszaeséséről, ami részben a gumiknak volt köszönhető. „Mindannyian arra számítottunk, hogy a Ferrarinak ismét meglesz az előnye, mint a korábbi években, de miután megszereztük az első győzelmeket, elég biztos voltam abban, hogy ez a szezon lehetőséget kínálhat számomra. Az utolsó pillanatig azonban semmit sem tudhatsz, mert mint láttuk, a McLaren gyors volt.”

„Ha a Ferrarinak nem volt ideális az abroncsa ebben az évben, az nem az én problémám. Tavaly ez volt a helyzet velem, és senki sem beszélt erről. Nem érdekelnek a többiek. A verseny ugyanaz, mint mindig, de a csapatunk az év során jobb volt, mint mindenki más, és nem hibáztam.”

Videón a csata, amit újra és újra át akarnánk élni, mert az a Forma-1!

Előző cikk „A médiát nem kellene kitiltani a zárt kapus versenyről!”