Bahrein, öt világbajnok megkoronázója

Mindössze egy héten belül öt világbajnokot is megkronáztak különböző FIA-rendezvényeken az elmúlt egy hétben a Bahrain International Circuiton.

#1 Porsche Team Porsche 919 Hybrid: Timo Bernhard, Mark Webber, Brendon Hartley

LMP1 Podium: second place #7 Audi Sport Team Joest Audi R18: Marcel Fässler, Andre Lotterer, Benoit Tréluyer, race winners #8 Audi Sport Team Joest Audi R18: Lucas di Grassi, Loic Duval, Oliver Jarvis, third place #1 Porsche Team Porsche 919 Hybrid: Timo Bernhard, Mark Webber, Brendon Hartley, first place LMP1 privé, #13 Rebellion Racing Rebellion R-One AER: Matheo Tuscher, Dominik Kraihamer, Alexandre Imperatori
LMP, dobogó: második helyezett #7 Audi Sport Team Joest Audi R18: Marcel Fässler, Andre Lotterer, Benoit Tréluyer, győztesek #8 Audi Sport Team Joest Audi R18: Lucas di Grassi, Loic Duval, Oliver Jarvis, harmadik helyezett #1 Porsche Team Porsche 919 Hybrid: Timo Bernhard, Mark Webber, Brendon Hartley, first place LMP1 privé, #13 Rebellion Racing Rebellion R-One AER: Matheo Tuscher, Dominik Kraihamer, Alexandre Imperatori
#8 Audi Sport Team Joest Audi R18: Lucas di Grassi, Loic Duval, Oliver Jarvis
#95 Aston Martin Racing Aston Martin Vantage GTE: Marco Sorensen, Nicki Thiim
#7 Audi Sport Team Joest Audi R18: Marcel Fässler, Andre Lotterer, Benoit Tréluyer
Fritz Enzinger, Mark Webber, Brendon Hartley, Porsche Team
#1 Porsche Team Porsche 919 Hybrid: Timo Bernhard, Mark Webber, Brendon Hartley, #2 Porsche Team Porsche 919 Hybrid: Romain Dumas, Neel Jani, Marc Lieb
#4 ByKolles Racing CLM P1/01: Simon Trummer, Oliver Webb, Pierre Kaffer

Bahrein volt az úttörő: első arab országként 2004-ben rendezhetett Formula-1-es futamot, azóta pedig folyamatos az érdeklődés a régióból a nagyobbnál nagyobb autó- és motorversenyek után. Nem sokkal az első fecske után következett Katar a MotoGP-futammal és Abu-Dzabi, amely szintén a Forma-1-nek ad otthont. Bahrein múlt héten öt versenyzőt is világbajnokká koronázott: a WEC győztes három versenyzőjét (Neel Jani, Romain Dumas, Marc Lieb), valamint a felnőtt (Pedro Hiltbrand) és az ifjúsági gokartvilágbajnokot (Victor Martins). Ezeket a világszintű eseményeken a Bahrain Motorsport Festival keretein belül rendezték, amelyen 35 ország összesen 268 versenyzője vett részt.

"Ez egy nagyon különleges hétvége volt a számunkra, azt hiszem, a történetünk során először most három világbajnokság is itt dőlt el, ráadásul ugyanazon a napon." - mondta a motorsport.com kérdésére Shaikh Salman bin Isa Al Khalifa, a bahreini pálya ügyvezetője. "Idén mindhárom elem összeállt, eköré pedig egy nagyszerű motorsport-fesztivált tudtunk keríteni. Itt volt a WEC és a két gokartvilágbajnokság."

"A gokart-vb lebonyolítása nagyon különleges: két világbajnokot avattunk, két egyszeri versenyen. A juniorok között százan indultak, de volt 47 felnőtt versenyzőnk is. 2013-ban is megrendeztük ezt, akkor Max Verstappen is a mezőny tagja volt. Most, három évvel később az F1-ben küzd a sikerekért."

Videó: Shaikh Salman a fesztiválról

Épülő történelem

Az apró királyság eddig 12 F1-es versenynek adott otthont, ezen kívül pedig számos egyéb sorozatot látott már vendégül - ilyen volt többek között az ausztrál V8 Supercars-bajnokság, a GP2, az F2, és még sok-sok más nemzetközi és helyi szakág. "Szeretnénk, ha Bahrein lenne a közel-keleti motorsport otthona." - mondta Shaikh Salman. "A Közel-Kelet minden vb-n fontos szerepet tölt be, mi pedig hosszú távon tervezünk az autósporttal. Szeretnénk idehozni mindenféle sorozatot. A Forma-1-gyel kezdtünk, idén pedig már a WEC is itt rendezte a szezonzáróját. Mindkettő nagyon fontos abban, hogy meghonosítsuk itt a motorsport-kultúrát."

Shaikh Salman beszélt a kezdetekről is, valamint a térség többi versenyhelyszínéről. "Amikor belevágtunk 2004-ben, mi voltunk az első pálya, aztán szép sorban jött a többi: Katar, Dubaj, Abu-Dzabi...Mindegyik helyszín célja az, hogy meghonosítsa itt a motorsportot. Nem gondolnám, hogy versenyzünk egymással, hanem inkább kiegészítjük egymást ebben a régióban. Ameddig a versenynaptáraink nem ütköznek, ebből csak jó származhat. Büszkék vagyunk a versenyeinkre, például az idei fantasztikus WEC-szezonzáróra, és hogy most már ők is eljöttek a Közel-Keletre. Nagyszerű látni azt a technológiát, ami a WEC-ben jelen van, nekünk pedig fontos, hogy olyan gyártókkal működjünk együtt, mint a Porsche, a Toyota, a Ferrari vagy a Ford. Szóval ez nem csak a konkrét versenyhétvégéről szól, hanem egy sokkal kiterjedtebb kapcsolatról.

"Nagy megtiszteltetés, hogy az Audi nálunk futotta utolsó versenyét, amit végül meg is nyert. Az elmúlt 18 évben óriási sikereket arattak Le Mans-ban. Hasonlóan megható élmény volt látni Mark Webbert utolsó versenyén."

Villanyfényes versenyek

2014 óta a Forma-1-es versenyek villanyfény mellett zajlanak, a WEC pedig idén még napsütésben kezdett, de később az itteni mezőnynek is felkapcsolták a lámpákat. Most pedig a gokartpálya is kivilágított lett. "Villanyfény mellett versenyezni egészen különleges, a versenyzők elmondásuk szerint imádták a pálya kialakítását, amely nagy kihívást rejt magában." - mondta az 1,414 km-es, 14 kanyarból álló pályáról az ügyvezető.

"Mindenki azt mondta, vissza akar jönni, és ez nem is meglepő, mert minden nap 120-130 ember veszi igénybe szórakoztató szolgáltatásainkat. Délelőtt tíztől éjfélig nyitva vagyunk, ez alól pedig csak két kivétel van - a világbajnoki futamok másnapja és a nemzeti ünnepünk. A gokartpályánk is nagyon fontos lépés a fejlődésünkben, a régióban lévő vezető szerep kialakításában. Ha azt akarjuk, hogy a helyi srácok később az F3-ban, a GP2-ben, netán az F1-ben versenyezzenek idővel, ki kell építenünk a gokartos bázist is a térségben. Ez nagyon fontos része a terveinknek."

Hosszú távú tervek

Bahrein a motorsportos versenynaptárak megkerülhetetlen tényezője lett minden szinten, nem csak földrajzi értelemben. "Az FIA-val és a CIK-kel [nemzetközi gokartszövetség - a szerk.] is szoros együttműködésben vagyunk. Nemrég például különböző teszteket végeztek el itt, a pálya mentén. Nagyon sok biztonsági és egyéb technikai kérdésben együtt dolgozunk velük.

Előző cikk Kubica fizikailag teljesen rendben volt az LMP1-es teszten: jöhet a teljes szezon?
Következő cikk Webber: "Nagyon különleges, hogy Schumacher, Vettel és Alonso ellen harcolhattam!"