BRÉKING

Egy különc, aki 25 éve nyert Le Mansban: Mazda 787B

Az egyetlen ázsiai autó, mely nyerni tudott a 24 órás futamon, és az egyetlen olyan győztes technika 1923 óta, amiben nem voltak hagyományos dugattyúk: a Mazda 787B 1991. június 23-án történelmet írt Le Mans-ban, tette 250 ezer néző szeme láttára, esélytelennek tartva.

Az 55-ös rajtszámú autó 21 órával a verseny rajtja után állt először az élre, és végül Johnny Herbert kormányozta át a célvonalon. Ez az első és a mai napig egyetlen győzelem, amit ázsiai autómárka ért el, az esélyesek között sokkal inkább a Mercedes-Benzt és a Jaguart említették, semmint a Wankel-motorral szerelt 787B-t. A Wankel-motor sajátossága, hogy a dugattyú nem le-fel mozog, hanem egy vízszintes tengely körül forog a speciális alakú hengerben. Ez a megoldás kevesebb alkatrészt igényel és a magasabb fordulatot preferálja: az R26B kódjelű, 2.6 literes motor 710 lóerőt adott le 9 ezres fordulatnál.

787B_Mazda-Space-1

A győztes triót Johnny Hebert, Volker Weidler, és Bertrand Gachot alkotta, átlagsebességük 205.38km/óra volt. 362 kört teljesítettek, ami 4933 kilométernek felelt meg. Összesen három autót indított a Mazda: két 787B-t és egy 787-et az előző évből, összetettben az első, hatodik és nyolcadik helyet szerezte meg a trió. 38 autó kvalifikált a versenyre, és rajtuk kívül csak kilenc másik kocsi ért célba. A mérnökök beszámolója szerint a győztes autó motorja annyira jó állapotban volt a 24 órás menet után, hogy simán elrajtolhatott volna még egyszer a megmérettetésen. A feltűnő fényezéssel ellátott győztes a Hiroshimában található Mazda Múzeumba került, és számos eseményen tűnt fel azóta.